Blog - Edyta Pazura | MaybeBaby

Krew pępowinowa- zadbaj o spokojną przyszłość swojego dziecka
(09.06.2018)

Jest tylko parę minut w życiu człowieka, kiedy można pobrać krew pępowinową z której odzyskane zostaną komórki macierzyste. To chwila narodzin dziecka, moment, który nigdy więcej się już nie powtórzy. 

Komórki macierzyste to unikatowe komórki, które dzięki swym właściwościom potrafią przekształcać się w inne komórki z których zbudowane są tkanki i organy człowieka. To mogą być komórki krwi, mięśni, skóry. Obecnie komórki macierzyste wykorzystywane są głównie w leczeniu onkologicznym i hematologicznym. Trzeba również dodać, że trwają obiecujące badania i pierwsze zastosowania kliniczne nad wykorzystaniem ich w tzw. medycynie regeneracyjnej, czyli przywracającej prawidłowe funkcjonowanie zniszczonych organów: serca, układu nerwowego, skóry, rogówki oka. 


Komórki macierzyste można pozyskać z krwi obwodowej, szpiku i krwi pępowinowej. Te ostatnie są jednak najbardziej wartościowe. Ich zdolności regeneracyjne są wielokrotnie większe i można je pobrać w sposób całkowicie bezpieczny. Ważne jest również to, że komórki macierzyste przechowywane w banku są w każdej chwili dostępne do użycia, co oznacza, że w przypadku choroby nie trzeba poszukiwać dawcy o odpowiedniej zgodności tkankowej. 

Rodzice na etapie podejmowania decyzji zastanawiają się dlaczego warto deponować komórki macierzyste. Głównymi argumentami jest ich natychmiastowa dostępność w przypadku konieczności podania, oraz rosnąca liczba wskazań do wykorzystania.


Komórki macierzyste dziecka warto przechowywać, ponieważ:

* Daje to pewność, że komórki macierzyste mogą być użyte do celów terapeutycznych w każdej chwili, bez konieczności szukania ich dawcy. 

* Szukanie dawców – w przypadku potrzeby przeszczepienia komórek - jest czasochłonne i nie gwarantuje powodzenia. 

* Jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia wielu chorób minimalizuje ryzyko ich rozwoju oraz zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.

* Medycyna regeneracyjna daje coraz więcej możliwości zastosowania komórek macierzystych, m.in. w okulistyce, neurologii, ortopedii, dermatologii.


Ponadto, decyzja o pobraniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej nowo narodzonego dziecka pozwoli:

* Wykorzystać niepowtarzalną szansę – poród jest jedyną okazją pozyskania komórek macierzystych z krwi pępowinowej w sposób łatwy, nieinwazyjny, bezbolesny i skuteczny.

* Zwiększyć skuteczność leczenia – komórki macierzyste, pozyskane z krwi pępowinowej, wykazują większą skuteczność w odtwarzaniu układu krwiotwórczego, niż komórki macierzyste pozyskiwane od dawców dorosłych.

* Zapewnić bezpieczeństwo Państwa najbliższej rodzinie – komórki macierzyste mogą być wykorzystywane w przeszczepach rodzinnych, ze znacznie większym prawdopodobieństwem dobrania wystarczającej zgodności tkankowej, niż w przypadku komórek macierzystych pochodzących od dawców niespokrewnionych.


Podsumowując kliniczne znaczenie komórek macierzystych, można z całym przekonaniem wykazać ich obecną przydatność dla przeszczepów krwiotwórczych (choroby nowotworowe, choroba popromienna, inne defekty szpiku) i w medycynie regeneracyjnej. 


Oczekiwanie na rychłe narodziny dziecka, to okres radości, zakupów łóżeczka, wózka - wszystkiego, co zapewni komfort i bezpieczeństwo naszemu maleństwu. Cała rodzina skoncentrowana jest na tym żeby wszystko było idealnie przygotowane. Nie powinno jednak zabraknąć czasu na świadomą decyzję czy komórki macierzyste naszego dziecka zostaną pobrane i przechowane. 


Liczbę komórek macierzystych odzyskanych z krwi pępowinowej można powiększyć o dodatkowe pobranie krwi z łożyska bezpośrednio po jego urodzeniu. Skład i zastosowanie krwi pępowinowej oraz krwi pobranej z łożyska są identyczne. Dzięki uzupełniającemu pobraniu zyskujemy dodatkową porcję zamrożonego materiału zawierającą komórki macierzyste, które można wykorzystać zarówno w przeszczepach hematologicznych jak i medycynie regeneracyjnej. Odzyskanie komórek macierzystych z łożyska, to szansa na zwielokrotnienie możliwości wykorzystania przechowywanych komórek.


Bank Komórek Macierzystych nOvum, to pierwszy bank w Polsce założony i prowadzony przez lekarzy, który stworzył możliwość podziału krwi pępowinowej na dwie, pięć oraz dziesięć porcji o podobnym potencjale zastosowania klinicznego. Taki system przygotowania i przechowywania depozytu, umożliwia wielokrotne wykorzystanie komórek lub łączenie depozytów do jednego przeszczepienia, w zależności od rodzaju planowanego przeszczepu. Jest to elastyczna formuła przygotowana z myślą o przeszczepieniach regeneracyjnych, hodowlach komórek do przeszczepień i przeszczepieniach krwiotwórczych. Do każdej z kaset zawierających depozyt dołączone są dwie testowe próbki. Próbki mogą zostać wykorzystane do badań poprzedzających przeszczepienie lub badań zgodności tkankowej między dawcą a biorcą (np. rodzeństwem). 

Bank dysponuje własnymi laboratoriami: mikrobiologicznym, serologicznym, preparatyki oraz przechowywania komórek macierzystych.

Z myślą o indywidualnych oczekiwaniach rodziców oraz mając na uwadze dalszy rozwój medycyny w zakresie wykorzystania komórek macierzystych, Bank Komórek Macierzystych novum przygotował ofertę , z której każda rodzina może wybrać pakiet najbliższy jej oczekiwaniom pokładanym w obecnych i przyszłych zastosowaniach.

Pakiety Standard i Standard PLUS to oferty dla rodziców, którzy przede wszystkim traktują depozyt komórek macierzystych, jako zabezpieczenie na wypadek wystąpienia choroby onkologicznej. 

Pakiety MULTI Regeneracja i MULTI Regeneracja PLUS pozwalają na szersze, rodzinne i wielokrotne wykorzystanie zdeponowanych komórek, zarówno w onkologii jak i medycynie regeneracyjnej. Podział depozytu na mniejsze porcje, które można dowolne łączyć, powoduje, że jest to bardzo przyszłościowa i elastyczna oferta. 

Pakiet Opcja PLUS jest uzupełniającą usługą, która umożliwia pobranie krwi łożyskowej, bezpośrednio po pobraniu krwi pępowinowej. Pakiet oferowany jest w połączeniu z dowolnym pakietem na pobranie krwi pępowinowej. OPCJA PLUS rekomendowana jest, w sytuacji gdy:

* rodzice mają na uwadze maksymalne zabezpieczenie dziecka oraz / lub rodzeństwa dziecka i podejmują decyduję o odzyskaniu możliwie największej liczby komórek macierzystych podczas porodu.

Z pełnym opisem pakietów Bank Komórek Macierzystych novum zaprasza do zapoznania się na stronie www.novumbank.com