Blog - Edyta Pazura | MaybeBaby

Bezpieczna pielęgnacja skóry w okresie ciąży.
(21.05.2018)

  Ciąża to wyjątkowy czas. W tym okresie, myśli kobiety niemal w 100% skupiają się na dziecku lecz należy pamiętać, aby dbać o swoje samopoczucie, komfort i dobry wygląd. Tak abyś Ty czuła się atrakcyjna przez kolejne 9 miesięcy , twoja pielęgnacja była bezpieczna, a jednocześnie, aby ciąża nie zostawiła po sobie pamiątek na stałe.


  Okres ciąży jest wymagającym okresem dla organizmu kobiety, dlatego też zmienia się wtedy pielęgnacja skóry. Niektóre kosmetyki i zabiegi jakie do tej pory były dozwolone, stają się automatycznie zabronione. Ze względu na „burzę hormonów” zachodzącą w organizmie kobiety podczas ciąży warto jest, abyś obserwowała jak Twoja skóra reaguje na zastosowany produkt. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i zastosuj regułę umiaru. 


  Działanie jakie powinny wykazywać stosowane przez Ciebie kosmetyki to przed wszystkim działanie łagodzące, nawilżające i natłuszczające. Szukaj kremów z bezpiecznymi składnikami, takimi jak kwas hialuronowy, kolagen, allantoina, pantenol, gliceryna, wyciągi z ogórecznika czy wiesiołka. Ważne, by kosmetyki zawierały emolienty (np. witamian E, masło shea, skwalen, oleje roślinne), czyli składniki ograniczające ucieczkę wody przez naskórek, poprzez wytworzenie warstwy okluzyjnej. Unikaj gorących i długich kąpieli, sprzyjają one utracie wody,  a zaraz po użyj balsamu. 

  Podstawowe produkty do użytku domowego jakie będą potrzebne Ci w ciąży to:


  1. Krem z filtrem – aby zminimalizować ryzyko powstania przebarwień (ostuda ciężarnych). Latem koniecznie SPF 50, zimą można zastosować SPF 30. 

  2. Balsam do ciała – aby zapobiec powstawaniu rozstępów, należy zadbać o dobre nawilżenie i elastyczność skóry. Stosuj rano i wieczorem, dodatkowo po każdej kąpieli.

  3. Peeling do twarzy i ciała – usunie zrogowaciałe części naskórka, poprawi elastyczność, wpłynie na lepsze działanie kremów i balsamów.


  W ciąży należy unikać kosmetyków, które zawierają w swoim składzie kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy, migdałowy, azelainowy – mogą podrażnić i zadziałać fotouczulająco. Olej sojowy i wyciągi z soi - mogą wywoływać przebarwienia u kobiet w ciąży.  Zabronione jest stosowanie witaminy A i jej pochodnych – retinolu (powodują uszkodzenia płodu). Unikaj kosmetyków z zawartością kofeiny i wyciągu z kasztanowca, ponieważ poprawiają ukrwienie, które może prowadzić do żylaków. Zabronione jest stosowanie niektórych olejków eterycznych np. bergamotowego, lawendowego, estragonowego, jałowcowego, z drzewa cedrowego. 


  Ciąża jest również ograniczeniem dla zabiegów oferowanych w gabinetach kosmetycznych. Wykluczone wtedy są np. zabiegi z użyciem prądów i fal radiowych, korzystanie z zabiegów rozgrzewających (m.in. z sauny), podwyższających ciśnienie, wyszczuplających. Nie wykonuje się zabiegów z użyciem igieł, makijażu permanentnego (ryzyko wprowadzenie zakażeń). Zabiegi z wykorzystaniem laserów i z zakresu medycyny estetycznej także należy odłożyć po okresie ciąży i karmieniu piersią. Odradza się korzystanie z solarium. 

  Przyszłe mamy z powodzeniem mogą korzystać z ofert salonów kosmetycznych pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona. W pierwszym trymestrze ciąży poleca się wykonywanie zabiegów na twarz, a pielęgnacja ciała w gabinecie kosmetycznym, zazwyczaj rozpoczyna się od II trymestru i głównie powinna skupić się na nawilżaniu, kojeniu i uelastycznianiu skóry. Nie powinny to być inwazyjne zabiegi. Zalecane są masaże relaksacyjne twarzy i ciała. Tutaj należy zwrócić uwagę na odpowiednią pozycję, powinna to być pozycja na boku. Ważne jest, aby osoba wykonująca zabiegi była wykwalifikowana i doświadczona. Wykorzystaj te ostatnie chwile wolności  i poświęć jak najwięcej czasu samej sobie. Odpocznij i zadbaj o swoje ciało,  a ono podziękuje Ci za to później  :)



  Monika Bartnik
  mgr kosmetologii
  Absolwentka Wyższej 
  Szkoły Zawodowej
  Kosmetyki i Pielęgnacji
  Zdrowia w Warszawie, tel: 695 625 673