Blog - Edyta Pazura | MaybeBaby

22.04- Światowy Dzień Ziemi.
(23.04.2018)

Wczoraj, jak co roku obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To doskonała okazja, aby pokazać  pociechom, jak prawidłowo dbać o naszą piękną planetę. 

Dla mnie  ten dzień  zawsze pozostaje w strefie osobistych przemyśleń oraz pytań bez odpowiedzi. Dlaczego zanieczyszczamy nasz własny dom? Czy jesteśmy świadomi tego, co robimy? Czy wiemy, że szkodzimy środowisku, które dostarcza nam życiodajnych elementów? Dlaczego nie umiemy wykonywać czynności, które tak naprawdę nie kosztują nas żadnego wysiłku? Te i wiele innych pytań, warto zadawać także dzieciom oraz dyskutować z nimi na tematy dbania o  naszą planetę. To od nich zależy, jak otaczający nas świat będzie wyglądał za 20-30 lat. Pamiętaj, że ich dojrzałość, to nasza starość. Chciałabym jako starsza Pani, spoglądać na czysty,  piękny krajobraz - a nie leśne wysypiska śmieci. 

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Ziemi przebiega pod hasłem: "Zakończmy zanieczyszczenia plastikiem". Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale obecnie w morzach i oceanach jest więcej plastiku niż ryb! Pokaż swojemu dziecku poniższy film i uświadom jak bardzo zaśmiecamy naszą planetę. Obecnie trwają pracę, nad umieszczeniem specjalnych miejsc na Oceanie,  których zadaniem będzie oczyszczenie wód do 2023 roku z 50 % śmieci. 

Co my możemy zrobić w tym wyjątkowym dniu?

1. Uświadom swoje dziecko jakie mogą być konsekwencje bezmyślnego zaśmiecania środowiska.

2. Zachęcajmy młodych, do zwracania uwagi tym ludziom, którzy nie dbają o otoczenie. Wspierajmy ich w przekonaniu, że to objaw bohaterstwa i pozytywnych nawyków. Nie unikajmy konfrontacji z ludźmi nieodpowiedzialnymi i źle wychowanymi.  

3. Zrezygnujcie z jazdy samochodem i przesiądźcie się na rower czy hulajnogę.

4. Opowiedz swojemu dziecku, czym jest recykling i zachęć je do segregowanie śmieci.

5. Możecie również zasadzić własne drzewko, czy pozbierać śmieci ( oczywiście w rękawiczkach) we własnym otoczeniu.

6. Mile widziane zorganizowane osiedlowej akcji :) Wywieście na przykład  karteczki na ogrodzeniu lub drzwiach do klatki z napisem : " Dzisiaj Światowy Dzień Ziemi, ale pamiętaj o naszej planecie każdego dnia :) "

Wiem, że świętowaliśmy wczoraj, ale zapewne dzisiaj w szkołach, organizowane są różnego rodzaju akcje i happeningi. Pokażmy swojemu dziecku, że nas także to interesuje i nie pozostajemy obojętni na los flory i fauny :)