Blog - Edyta Pazura | MaybeBaby

Rozpraw się z żałowaniem…
(2019-02-19)

Ile razy żałowałaś, że coś zrobiłaś lub, że czego nie zrobiłaś ? 

 Temat żałowania może być poważny, życiowy jak np. wybór nieruchomości czy partnera… ale może być i błahy jak np. decyzja o zakupie kolejnej torebki czy butów…
 
Zdarza mi się dość często dotykać tego tematu w trakcie pracy coachingowej. Często słyszę wypowiedzi, które zaczynają się od słów „żałuję, że …”. „Żałuję, że czegoś nie zrobiłam…”. „Szkoda, że nie zachowałam się inaczej…”. „Mogłam to… mogłam tamto…”. „Wiesz czego najbardziej żałuję…?”. Najczęstsze  tematy pojawiające się w pracy coachingowej dotyczą bardziej sfery życiowej niż materialnej…
 
Co nam robi takie mówienie? Odczuwamy być może chwilową ulgę. Otwierają się kanały emocji, żalu, smutku, które prowadzą do irytacji czy frustracji. W efekcie jest nam źle, nie mamy konstruktywnego podejścia, skupiamy się na negatywnych aspektach tej sytuacji.
 
Moi rozmówcy zapytani o to czy dziś postąpili by inaczej zwykle odpowiadają, że chyba nie…
Po co więc to robimy? By poczuć ulgę, podzielić się z innymi swoim przykrym doświadczeniem?
 
Energia podąża za uwagą … Z jakim nastawieniem zaczynamy dalej  funkcjonować? Istnieje ryzyko, że zatopimy się w czarnych myślach… Czasami mamy tendencję do powracania do tego samego tematu latami… Z jednej strony to może być potrzebny akt, ale aby wyjść z tego „błędnego koła”, warto zastanowić się jaka to dla nas lekcja, co dalej zrobimy z tą wiedzą i doświadczeniem…
 
Mam dla Was dobrą wiadomość:
 
W coachingu mówi się, że nie ma złych decyzji. Coaching zakłada, że każda decyzja jaką podjęliśmy była najlepsza na dany moment i zgodna z naszą wiedzą o danej sytuacji. Możemy się zatem poczuć rozgrzeszeni.
Ale aby, całkiem zakopać topór wojenny z naszymi żalami dotyczącymi tych decyzji warto pójść o krok dalej i przeprowadzić własną analizę, żeby zamknąć niektóre kwestie na dobre.
 
1) Co daje mi to ciągłe żałowanie? (jeśli masz tendencję do powracania do tych samych kwestii). Jakie korzyści mi przynosi?
2) Jaki wypływ wywieram na innych poprzez takie działanie?
3) Czego uczą się moje dzieci obserwując moje zachowanie i słowa?
4) Czego uczy mnie ta sytuacja?
6) Czego dowiaduję się o sobie?
7) Co zrobię inaczej w podobnej sytuacji?
 
Ćwiczenie dla Ciebie: weź kartkę i zapisz swoje odpowiedzi do powyższych pytań. Podsumowując zastanów się:
-     Co odkrywasz?
-     Jaki będzie Twój pierwszy krok ku zmianie?
 

Aneta Szyłańska

Aneta Szyłańska

Właściciel firmy Human Asset, Senior Konsultant - posiada 12-letnie doświadczenie w branży doradztwa personalnego. Twórca metodologii i manager projektów diagnozy potencjału kompetencji pracowników z różnorodnych branż. Specjalizuje się w prowadzeniu indywidualnych i grupowych procesów coachingowych. Prowadzi warsztaty aktywizacji zawodowej w projektach kreowania kariery. Jest autorką warsztatów w ramach Akademii Menedżera. Posiada doświadczenie w pracy zarówno w środowisku korporacyjnym, jak i w branży consultingowej.