Moje wpisy

Miniaturka postu

22.04- Światowy Dzień Ziemi.

Wczoraj, jak co roku obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To doskonała okazja, aby pokazać  pociechom, jak prawidłowo dbać o naszą piękną planetę. 

Dla mnie  ten dzień  zawsze pozostaje w strefie osobistych przemyśleń oraz pytań bez odpowiedzi. Dlaczego zanieczyszczamy nasz własny dom? Czy jesteśmy świadomi tego, co robimy? Czy wiemy, że szkodzimy środowisku, które dostarcza nam życiodajnych elementów? Dlaczego nie umiemy wykonywać czynności, które tak naprawdę nie kosztują nas żadnego wysiłku? Te i wiele innych pytań, warto zadawać także dzieciom oraz dyskutować z nimi na tematy dbania o  naszą planetę. To od nich zależy, jak otaczający nas świat będzie wyglądał za 20-30 lat. Pamiętaj, że ich dojrzałość, to nasza starość. Chciałabym jako starsza Pani, spoglądać na czysty,  piękny krajobraz - a nie leśne wysypiska śmieci. 

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Ziemi przebiega pod hasłem: "Zakończmy zanieczyszczenia plastikiem". Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale obecnie w morzach i oceanach jest więcej plastiku niż ryb! Pokaż swojemu dziecku poniższy film i uświadom jak bardzo zaśmiecamy naszą planetę. Obecnie trwają pracę, nad umieszczeniem specjalnych miejsc na Oceanie,  których zadaniem będzie oczyszczenie wód do 2023 roku z 50 % śmieci. 

Co my możemy zrobić w tym wyjątkowym dniu?

1. Uświadom swoje dziecko jakie mogą być konsekwencje bezmyślnego zaśmiecania środowiska.

2. Zachęcajmy młodych, do zwracania uwagi tym ludziom, którzy nie dbają o otoczenie. Wspierajmy ich w przekonaniu, że to objaw bohaterstwa i pozytywnych nawyków. Nie unikajmy konfrontacji z ludźmi nieodpowiedzialnymi i źle wychowanymi.  

3. Zrezygnujcie z jazdy samochodem i przesiądźcie się na rower czy hulajnogę.

4. Opowiedz swojemu dziecku, czym jest recykling i zachęć je do segregowanie śmieci.

5. Możecie również zasadzić własne drzewko, czy pozbierać śmieci ( oczywiście w rękawiczkach) we własnym otoczeniu.

6. Mile widziane zorganizowane osiedlowej akcji :) Wywieście na przykład  karteczki na ogrodzeniu lub drzwiach do klatki z napisem : " Dzisiaj Światowy Dzień Ziemi, ale pamiętaj o naszej planecie każdego dnia :) "

Wiem, że świętowaliśmy wczoraj, ale zapewne dzisiaj w szkołach, organizowane są różnego rodzaju akcje i happeningi. Pokażmy swojemu dziecku, że nas także to interesuje i nie pozostajemy obojętni na los flory i fauny :) 


Miniaturka postu

Już 26 kwietnia 2018 roku, odbędzie się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty.

Mamo, tato!

Nie ma nic gorszego dla dziecka jak stres i lęk przed nieznanym.  Uważam, że nerwy pochłaniają większość naszej energii, przez co później trudniej jest nam się skoncentrować na sprawach naprawdę ważnych. Tak samo dzieje się w przypadku naszych pociech. Pomóżmy im bezstresowo przejść, przez ten pierwszy-ważny egzamin w życiu. Ja zawsze staram się przed każdym sprawdzianem "przysiąść" ze swoją córką do książek. Czasami wystarczy 30-60 minut, aby dziecko oswoiło się z materiałem i po prostu przypomniało sobie niektóre zagadnienia. Przy ważniejszych testach, pracuje na komputerze i na podstawie podręczników, sama układam nasz " wewnętrzny, domowy" sprawdzian. To wymaga czasu i poświęcenia. Często pracuję po nocach, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo :)

Znam swoje dziecko i wiem, że jest bardzo inteligentne, ale jednocześnie wrażliwe i nerwowe. Przy tego rodzaju stresie umie popełniać błędy, spowodowane lękiem i brakiem koncentracji. Takie wcześniejsze obeznanie z tematem, na pewno Wam pomoże. Znajdź słabe punkty u swojej pociechy, zapytaj czego jeszcze nie rozumie lub z czym ma problem. Przecież nauczyciele są też od tego, aby przekazać Ci swoją wiedzę na temat Twojego dziecka. Nie bój się tego! 

Możecie razem przejść gładko przez materiał. Warto powtórzyć:

POLSKI

- czytanie ze zrozumieniem,

- rozróżnianie części mowy,

- liczba pojedyncza i liczba mnoga,

- pisownia "nie" z różnymi częściami mowy,

- określenie rodzaju gramatycznego,

- zasady ortografii,

- przypomnienie rodzajów czasów oraz ich zamiana,

- tworzenie opisów do obrazków,

- podział na głoski, litery, sylaby, 

- warto przypomnieć dziecku jak piszemy ulotkę, zaproszenie, ogłoszenie czy list do znajomego :) 

MATEMATYKA I PRZYRODA

- zadania z treścią,

- tabliczka mnożenia i dzielenia,

- obliczenia zegarowe

- kalendarz

- odczytywanie temperatury

- obliczenia pieniężne

- miary wagi, długości, odległości

- cyfry rzymskie

- odwody figur geometrycznych

- oś symetrii

- przypomnijcie sobie jak używać linijki ;) 

- kierunki świata

- największe miasta, rzeki, jeziora, pasma górskie Polski

- niziny, wyżyny, góry.

- wiosenne kwiaty oraz zwięrzęta które budzą się ze snu zimowego

- stany skupienia wody.

Gorąco zachęcam Cię do pobrania ze strony www.operon.pl arkuszy ze wcześniejszych edycji egzaminu i przećwiczenia chociaż jednego testu. Takie obeznanie z tematem na pewno pomoże Twojemu dziecku 26 kwietnia. Powodzenia!

Zdjęcie: http://www.depositphotos.com